Türkiye Vize Başvuru formu doldurma Bilgi ve Kılavuz

Türkiye E-Vize Sistemi Rehberi

Türkiye E-Vize Sistemi kapsayıcıdır ve yeni başlayanlar için uygundur. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, dünya genelinde kullanılabilirliğini genişletmek için gerekli sistem güncellemelerini gerçekleştiriyor. Dil engeli gibi bazı faktörlerin neden olduğu varyasyonu doldurmayı amaçlamaktadır. Böylelikle yabancıların rahatlıkla gezinebilecekleri farklı bir sistem yaratırlar. Şu anda, sistemde sık ziyaretçinin taleplerini karşılamak için vize uygulamasının çok dilli bir sürümü var.

Türkiye'ye seyahat etmeyi planlıyorsanız, elektronik vize başvurusu yapmaya uygun olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Kapsamlı evrak işlerini dosyalamak ve bir ofisten diğerine gitmek için zaman harcamak yerine, bol miktarda zaman kazanmanın bir yolu var. Bu yöntemden yararlanabilecek yüzden fazla millet var.

Şu anda, Türkiye e-Vize Sisteminde dokuz dil seçeneği bulunmaktadır ve bunlar şunlardır:

Tüm Dillerde Türkiye Vize Başvuru Rehberi

Türkiye Etiket Vize Başvuru Rehberi

Türkiye Türkçe Vize Başvuru Rehberi - Türkçe Dil

Elektronik Vize yani Türkiye'deki e-vize, 17 Nisan 2013 tarihinde Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından kurulmuştur. Bu sistem sayesinde Türkiye'ye seyahat için vize alma süreci çok daha kolay hale getirilmiştir. Artık ofislerden ofislere koşmanıza gerek yok. Aksine, vizenizi yalnızca birkaç dakika içinde işleme koyabilirsiniz. Bir E-Mengene'nin geçerliliği seyahatin amacına bağlıdır. Tur veya ticaret için seyahat etmek istiyorsanız, E-Vize almak gerçekten kolay olmalı. Ancak bunun dışındaki amaçlar için, yani çalışma, çalışma, resmi amaç için, Türkiye büyükelçiliği veya konsolosluğu.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Yabancılar İçin Vize Bilgilerinde belirtilen açıklamalara göre, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı E-VIsa sistemini,-

  • Visa sistemlerine İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Hollandaca, Norveççe, Lehçe, Almanca, Arapça ve Çince dil seçeneklerini ekleyerek.
  • çok çeşitli kişiler tarafından yaygın olarak kullanılan ödeme yöntemlerinin eklenmesi.

Türkiye topraklarına girmesine izin verilen vatandaşlarla ilgili bazı protokoller var. İki gruba ayrılabilirler-

  • Vizesiz girişine izin verilen vatandaşlar
  • Giriş için vizeye ihtiyaç duyan vatandaşlar

İçerik tablosu

Online Başvuru Sırasında Aranan Şartlar

Vizesiz girişine izin verilen vatandaşlar

Türkiye, 6 Avrupa ülkesinin vatandaşlarına vizesiz giriş izni veriyor. Ülkeler aşağıdaki gibidir:

Yukarıdaki ülke vatandaşlarının 180 gün içinde 90 günde bir Türkiye'ye seyahat etmesine izin verilir.

Çoğu ülke Türk e-Vizesi almaya uygundur. Genel olarak, pasaportların Türkiye'ye varışta en az altı ay geçerliliği olmalıdır..

Muafiyetlere ve ek koşullara sahip birkaç ülke var:

Vize başvurusu yapması gereken vatandaşlar

Aşağıdaki ülke vatandaşları vizesiz Türkiye'ye giriş yapamaz. Online vize başvurusunda bulunabilirler (E-Visa).

Geleneksel konsolosluk vizesine başvurması gereken vatandaşlar

Aşağıda belirtilen ülkelerin vatandaşları henüz çevrimiçi vize başvurusunda bulunamaz. Ancak yine de elçilikten geleneksel yöntemle vize başvurusunda bulunabilirler.

Türkiye Vizesi, durumunuza bağlı olarak seyahat amacına göre çeşitli türlerde sınıflandırılabilir. Sınıflandırılmış amaçlar şunlardır:


Vize Gereksinimleri

Türkiye vizesine başvurmadan önce açıklığa kavuşturmanız gereken birkaç nokta var. Bunlar arasında-

Online Türkiye Vize Başvurusunun Doldurulması

E-Vize başvurusu boyunca altı bölüm olacaktır. Aşağıdaki adımları tamamlamak için pasaportunuzun yanınızda olması zorunludur. Ana ve destekleyici belgelerinizdeki ayrıntılar doğru ve güncel olmalıdır. Aksi takdirde, sistem e-Vize başvurunuzu reddedebilir. Bölümlerden geçerken tüm talimatları iyice okuyun.

lütfen başvuruya girmeniz için gereken tüm belgeleri ve bilgileri topladığınızdan emin olun. Önemli notları tam olarak gözden geçirin ve talimatları iyice okuyun. Ayrıca, güncellenmiş bilgiler vermekten kaçının. Eski ayrıntıları girmek başvurunuzun iptal edilmesine neden olabilir.

Bilgi Notu:

Lütfen seyahat belgenizin bulunduğu ülkeyi / bölgenizi seçin. Çifte uyruklu kişiler, seyahat için kullandıkları pasaporta göre uyruğu seçmelidir.

E-Vizeye kayıtlı seyahat belgesinin ülkesi taşınan pasaporttan farklıysa, E-Vize geçersiz hale gelecektir.

Seyahat belgesiyle pasaportları ve kimlik kartlarını kastediyoruz (belirli ülkelerin vatandaşları için). E-Vize başvurusu için diğer seyahat belgeleri gerekli değildir.

1. Uyruğunuz

Bilgi Notu

Lütfen uyruğunuzu seçiniz. Çifte vatandaşlığa sahipseniz, uyruğunuzu Türkiye’ye seyahat ederken kullanacağınız pasaporta göre seçmelisiniz.

e-Vizenizde kayıtlı uyruk bilgisinin pasaportunuzdan farklı olması halinde e-Vizeniz geçersiz olacaktır.

Seyahat Belgesi olarak sadece pasaportlar ve (belirli ülke vatandaşları için) kimlik kartları kabul edilmektedir. ‘Seyahat Belgesi’ olarak adlandırılsalar dahi diğer belgeler e-Vize başvurusunda kullanılamaz.

Uyruğunuz

Seyahat Belgesi

Umuma Mahsus Pasaport

Kimlik Kartı

Diplomatik Pasaport

Hizmet Pasaportu

Hususi Pasaport

Yabancılara Mahsus Pasaport

Seyahat Belgesi

Vatansız Pasaportu

Diğer

türkiye-vize-başvuru-formu-uyruğunuz

2. Varış Tarihi

Bilgi Notu

Lütfen Türkiye’ye giriş yapmayı öngördüğünüz tarihi ilgili alana yazın.

e-Vizenizin geçerlilik süresi, ülkeye giriş yapacağınız tarih itibariyle başlayacaktır.

Geçerlilik süresi, ikamet süresinden farklıdır. Geçerli bir e-Vizeye sahip olsanız dahi Türkiye’de solda belirtilen ikamet süresinden fazla süreyle kalabilmek için bulunduğunuz ildeki Emniyet Müdürlüğü’nün Yabancılar Şubesine başvurarak, ikamet tezkeresi almanız gerekmektedir.

Türkiye’de bir girişte ikamet tezkeresi olmaksızın solda belirtilen ikamet süresinden fazla süreyle kaldığınız takdirde idari para cezasına çarptırılabilirsiniz ve Türkiye’ye girişiniz belirli bir süre için yasaklanabilir.

e-Vize sistemi, Türkiye’de kaldığınız süreyi hesaplamamaktadır. Bu nedenle, e-Vizenizde öngörülen toplam ikamet süresini aşıp aşmadığınızı kontrol etmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Türkiye'ye Varış Tarihi

Varış tarihiniz başvuru yaptığınız tarihten itibaren 3 ay içerisinde olmalıdır. (Hareket etmeden en az 48 saat önce e-Vize başvurusunda bulunmanız önerilir.)

e-Vizeniz, 29 Ocak 2021 Cuma tarihinden itibaren, 27 Temmuz 2021 Salı tarihine kadar toplam 180 gün boyunca geçerlidir. Toplam kalış süresi 90 günü geçemez.

türkiye-vize-başvuru-formu-geliş-tarihi

3. Kişisel Bilgiler

Bilgi Notu

Bu bölüm, Türk e-Vizesi için uygunluğunuzu belirleyecek kritik bilgileri içerir. Tüm bilgilerin destekleyici belgelerinizin içeriğiyle eşleştiğinden emin olun. Bazı alanlar isteğe bağlıdır ve sizin için geçerli değilse boş bırakabilirsiniz. Yıldız işaretli alanlar zorunludur. Sonraki sayfaya geçmeden önce gözden geçirmek için zaman ayırın.

Girdiğiniz bilgilerin pasaportunuzdaki bilgilerle aynı olması gerekmektedir. Aksi takdirde, e-Vizeniz geçersiz olacaktır.

Seyahat Acentaları 10 ve daha fazla grup başvurularını buradan yapabilirler.

Adınız

Adınızı pasaportunuzda yazılı haliyle kutucuğa giriniz. Eğer birden fazla isminiz varsa aralarında bir boşluk bırakarak kutucuğa yazınız. Noktalama işaretlerinden sadece tire (-), nokta (.), kesme işareti (') ve virgül (,) kullanabilirsiniz.

Soyadınız

rel="Pasaportunuzda yazılı haliyle soyadınızı giriniz. Noktalama işaretlerinden sadece tire (-), nokta (.), kesme işareti (') ve virgül (,) kullanabilirsiniz. Eğer soyadınız seyahat belgenizde belirtilmemişse, bu alanı boş bırakabilirsiniz."

Doğum Tarihiniz

Pasaportunuzda yazılı haliyle<br/>doğum tarihinizi gg.aa.yyyy formatında giriniz.

Doğum Yeriniz

Pasaportta yazılı haliyle doğum yerinizi giriniz. Noktalama işaretlerinden sadece tire (-), nokta (.), kesme işareti (') ve virgül (,) kullanabilirsiniz.

Annenizin Adı

Annenizin adını yazınız (opsiyonel). Eğer annenizin birden fazla ismi varsa tüm isimleri aralarında birer boşluk bırakarak kutucuğa yazınız. Noktalama işaretlerinden sadece tire (-), nokta (.), kesme işareti (') ve virgül (,) kullanabilirsiniz.

Babanızın Adı

Babanızın adını yazınız (opsiyonel). Eğer babanızın birden fazla ismi varsa tüm isimleri aralarında birer boşluk bırakarak kutucuğa yazınız. Noktalama işaretlerinden sadece tire (-), nokta (.), kesme işareti (') ve virgül (,) kullanabilirsiniz.

Pasaport Numarası

Seyahat belgenizin numarasını belgede göründüğü gibi giriniz. Karakter ve boşluk kullanılmamalıdır.

Pasaport Veriliş Tarihi

Seyahat belgenize ait veriliş tarihini gg.aa.yyyy formatında giriniz.

Pasaport Geçerlilik Tarihi

Seyahat belgenize ait geçerlilik tarihini gg.aa.yyyy formatında giriniz.

E-posta adresi

E-posta adresinizi giriniz.

Telefon Numarası

Telefon numaranızı giriniz. Sadece parantez, artı işareti ve sayı özel karakterleri kullanabilirsiniz.

İkamet Adresiniz

İkamet adresinizi giriniz. Noktalama işaretlerinden sadece nokta (.), virgül (,), iki nokta (:), noktalı virgül (;), bölme (/), ters bölme (\), alt çizgi (_), numara kullanılabilirsiniz.

türkiye-vize-başvuru-formu-kişisel-bilgiler

4. Bilgilerinizi Doğrulayın

Onay verildikten sonra değişiklik yapılması mümkün değildir. Gönderilecek doğrulama eposta mesajı 1 saat içerisinde onaylanmazsa başvurunuz iptal edilecektir.


türkiye-vize-başvuru-formu-bilgilerinizi-doğrulayın

Bilgi Notu

E-posta mesajları, bazı durumlarda, “önemsiz e-posta” (spam, junk) kutusuna düşebilmektedir.

Size gönderilen e-posta mesajını almadıysanız, yeni bir e-posta gönderilmesini istemeden önce “önemsiz e-posta” kutunuzu kontrol etmeniz rica olunur.

Başvurunuz başarıyla tamamlanmıştır.

Başvurunuzun birinci adımını tamamladınız. Şimdi size gönderilen e-posta mesajında yer alan bağlantıyı takip ederek ödeme adımına geçiniz. Gönderilen e-posta mesajını almadıysanız aşağıdaki butona tıklayarak e-postanın yeniden gönderilmesini sağlayabillirsiniz.

türkiye-vize-başvuru-formu-başvuru-tamamlandı

5. Eposta Doğrulama

Başvurunuz başarıyla tamamlanmıştır.

Başvurunuzun ilk adımını tamamladınız. E-posta adresinize bir onay e-postası gönderildi. Şimdi, lütfen onay e-postasındaki bağlantıya tıklayın, talimatları izleyin ve ödemeye devam edin. Onay e-postasını almadıysanız, yeniden göndermek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.

6. Ödeme

Bu bölümde ödeme şekli olarak banka kartı veya kredi kartı kullanabilirsiniz. Ayrıca, e-Visa ücretinizi ödemeniz için size çevrimiçi ödeme uygulamalarının / kanallarının bir listesini gösterecektir. Bazıları birkaç ülkede kullanıldığından, sistem izin verirse ödeme kanalları mevcuttur. Kontrol edebilirsin Türkiye e Vize Ücretleri

Ödemeniz gereken toplam tutar: 61,50 USD60 USD 1,50 USD Hizmet Bedeli

61,50 USD

60 USD 1,50 USD Hizmet Bedeli

Kredi Kartı

Ödeme yöntemi için aşağıdaki kredi kartı seçenekleri mevcuttur:

Kart numarası

Enter your Credit card number here.

CVV/CVC/CVC2:

Kredi kartınızın doğrulama kodunu / numarasını girin.

Son kullanma tarihi:

Kredi kartınızın son kullanma tarihini girin.

Aşağıdaki ödeme yöntemleri de mevcuttur:

türkiye-vize-başvuru-formu-ödeme

Önemli Not (Onay e-postasının alınması)

Bazı durumlarda, e-posta iletileri "gereksiz" veya "istenmeyen" iletiler olarak kategorize edilebilir ve bu klasörlere otomatik olarak gönderilebilir.

İstediğiniz e-posta mesajını almadıysanız, lütfen yeni bir istek göndermeden önce spam klasörünüzü kontrol edin.

7. Türkiye Vizesini İndirin:

Başvurunuz başarıyla tamamlanmıştır.

Ödemeniz onaylandı ve başvurunuz tamamlandı.

E-Vizenizi açabilmeniz için bilgisayarınızda bir PDF okuyucu kurulu olmalıdır. PDF okuyucuyu ücretsiz indirmek için http://www.adobe.com adresini ziyaret edin.

E-Vizenizi indirmek ve kaydetmek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın. E-Vizenizi indirme bağlantısı da size e-posta ile gönderilmiştir.


türkiye-vizesini-İndirin-PDF

ÖNEMLİ BİLGİ: Bir e-Vize almak yüzde yüz onay oranı sağlamaz. Yolcular, seyahat belgelerinin doğruluğundan emin olmalıdır. Türk sınır kontrol makamları bir tutarsızlık görürlerse girişinizi reddetme hakkına sahiptirler.

COVID-19 Tavsiyesi: COVID-19 salgını nedeniyle seyahat kısıtlamaları değişebilir. Şu an itibariyle Türkiye, altı yaş ve üzeri yabancı yolculara varışta PCR testi yaptırmalarını talep ediyor. Türkiye'ye gelmeden yetmiş iki saat önce sınava girmeleri gerekiyor. Belirtilen süreyi aşarsa, havalimanı içindeki test merkezlerinde PCR testine yeniden girmeleri gerekir.

Other Info

 
Apply for Turkey eVisa